Geçmeyen ağrılara Radyofrekans Ablasyon işlemi yapılıyor

Kronik bel ve boyun ağrısını hafifletmek için kullanılan tıbbi bir işlem olan Radyofrekans Ablasyonu’nun (RFA), özellikle alt sırt veya bel (lomber) bölgesindeki ağrıları hafifletmek için uygulandığını belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Lokman Kıran, “RFA ilaç, fizik tedavi gibi yöntemler ile geçmeyen ağrılar için kullanılabilecek bir metottur” dedi.

Geçmeyen ağrılara Radyofrekans Ablasyon işlemi yapılıyor
28 Şubat 2024 - 13:00

Özel Karaman Selçuklu Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Lokman Kıran, Lomber Radyofrekans Ablasyonu tedavisi hakkında bilgilendirmede bulundu. RFA yönteminin ne olduğundan bahseden Op. Dr. Kıran, “RFA, eğitimli bir tıbbi profesyonel tarafından gerçekleştirilen minimal invaziv bir işlemdir. Radyofrekans enerjisinin ürettiği ısıyı kullanarak, bel bölgesinden beyne ağrı sinyallerini ileten sinirleri hedef alır ve bozar. İlaç ve fizik tedavi gibi yöntemlerle geçmeyen ağrılar için kullanılabilecek bir metottur” diye konuştu.

 

Radyo frekans enerjisi uygulanıyor

İşlemin nasıl yapıldığını anlatan Op. Dr. Lokman Kıran, “İşlem sırasında özel bir iğne, görüntüleme (röntgen) rehberliğinde etkilenen bölgeye yerleştirilir. İğne doğru bir şekilde konumlandığında, sinir dokusuna termal bir lezyon oluşturmak için radyo frekans enerjisi uygulanır. Bu durum sinirlerin beyne ağrı sinyali gönderme yeteneğini bozar” şeklinde konuştu.

 

Orta ve uzun vadede rahatlama saÄŸlayabilir

Lomber RFA’nın amacının kalıcı bir tedavi sunmak değil, uzun süreli ağrı rahatlaması sağlamak olduğunu belirten Op. Dr. Lokman Kıran, “Yöntem orta ve uzun vadede rahatlama sağlayabilir. RFA, hastanın aynı gün evine gidebileceği ayaktan yapılan bir işlemdir. Lomber RFA’nın faydaları azalan ağrı, artan hareketlilik ve ağrı kesici ilaçlara olan ihtiyacın azalmasıdır. Ayrıca hastanın fizik tedavi ve diğer rehabilitasyon programlarına katılma yeteneğini artırabilir” dedi.

 

Uzman hekime danışmak önemli

Genellikle güvenli kabul edilse de herhangi bir tıbbi işlem gibi RFA’da potansiyel riskler ve komplikasyonlar olabileceğini söyleyen Op. Dr. Lokman Kıran, “Bunlar arasında enfeksiyon, kanama, sinir hasarı veya geçici ağrının kötüleşmesi bulunabilir. Bu riskleri sağlık uzmanınızla tartışmak önemlidir. İşlemden sonra, hastalar genellikle iyileşmeyi en üst düzeye çıkarmak ve ağrı rahatlamasını sürdürmek için fizik tedavi ve rehabilitasyon geçirirler. Unutmayalım ki, RFA’nın bir tedavi seçeneği olarak uygunluğu, kişinin rahatsızlığının derecesine bağlıdır. Bu yüzden hastanın hekimine başvurarak detaylı muayene olması mutlaka gereklidir” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

 

Radyofrekans Ablasyonu (RFA) Nedir?

Radyofrekans nörotomi olarak da adlandırılan radyofrekans ablasyonu (RFA), sinir dokusunun küçük bir alanını ısıtan bir akım oluşturmak için radyo dalgalarını kullanır. Isı sinirin o bölgesini yok ederek beyninize ağrı sinyalleri göndermesini engeller. RFA, özellikle bel, boyun ve artritik eklemlerde kronik ağrıları olan kişiler için kalıcı bir rahatlama sağlayabilir.

 

Radyofrekans ablasyonu (RFA) neden yapılır?

Radyofrekans ablasyonunun amaçları şunlardır:

Acıyı durdurur veya azaltır.

Ä°ÅŸlevi geliÅŸtirir.

Alınan ağrı kesici ilaç sayısını azaltır.

Ameliyattan kaçınmak veya geciktirmek için.

 

Radyofrekans ablasyonu ile hangi durumlar tedavi edilebilir?

Radyofrekans ablasyonu aşağıdakilerin tedavisinde kullanılır:

Omurganın artriti (spondiloz) ve sakroiliak (SI) eklem ağrısı gibi durumların neden olduğu kronik ağrı.

Bel, boyun, sırt ve diz ağrıları

Kanser ağrısı

Trigeminal nevraljinin neden olduğu yüz ağrısı

Periferik sinir ağrısı

Kalp ritmi sorunları

Tümörler (hücreleri öldürmek için)

 

Radyofrekans ablasyonu nasıl çalışır?

Radyofrekans ablasyonu, radyo dalgalarından üretilen ısıyı kullanarak hastalıklı dokuyu hedef alır. Radyofrekans sinir dokusuna uygulandığında sinirlere zarar verir, bu da ağrı sinyalinin beyne ulaşmasını engeller veya durdurur ve ağrının azalmasına neden olur.

Radyofrekans ablasyon işlemi sırasında, ağrıya neden olan hedeflenen sinire küçük içi boş bir iğne yerleştirilir. İğnenin tepesine, radyo dalgalarını iğne aracılığıyla hedeflenen sinire gönderen bir elektrot yerleştirilir. Isı, sinirin beyninize ağrı sinyalleri göndermesini engelleyen bir lezyona neden olur. İşlem sırasında yakındaki sağlıklı sinirler zarar görmez.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum